Leírás
Flódni, kóser, zsidó sütemény
Vaj vagy libazsír?
Az attól függ, hogy tejes, vagy húsos ételek után akarjuk enni a flódnit, ha tartjuk a kasruszt. Ha reggelire szánjuk egy bögre tejjel, akkor készítsük vajjal, ha pedig egy ünnepi sült csirke vagy marhaszegy után ennénk desszertként, akkor legyen libazsíros a tészta.
Bár sokan idegenkednek a zsírral való sütéstől, a végeredmény mégis mindig meggyőző. A flódni zsírral is nagyon finom, sőt!
A flódni története
A flódnit eredetileg fladen-nek hívták, és valamilyen lapos tésztát jelentett, amit megtöltöttek valamivel, jellemzően túróval, vagy sajttal. A középkori osztrák, német, és francia zsidók is valami hasonlót ehettek, természetesen szigorúan hús nélkül, a kóser szempontok miatt. Ha túróval töltötték, akkor egy idő után elkezdtek mindenféle aszalt gyümölcsöt tenni bele: mazsolát, fügét, vagy almát. Később már mézzel is édesítették, és fluden-nek hívták.
Ez a változat már igazi kóser, zsidó sütemény volt.
Bár a tejes és a húsos ételek együtt fogyasztása soha nem volt megengedett a kóser, zsidó háztartásokban, a XVI. századig enyhébben szabályozták a húsos és a tejes ételek fogyasztása közötti időt. Manapság húsos után 6 órát szokás várni, de régen ez jóval kevesebb volt, így egy ünnepi vacsora vagy ebéd után minden gond nélkül belefért egy tejes (esetünkben túrós) sütemény is a kóser háztartást vezető zsidó családok étkezésébe.
Nyers, vegán és nagyon finom – édes élet kompromisszumok nélkül, egészségtudatos desszertekkel